program


Sommer i Tyrol

Sommer i Tyrol

Bearbejdelsen sender en kærlig hilsen til “Halløj på Badehotellet” og et skævt blik på den danske filmversion af denne elskede musikalske komedie.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Lørdag, 08. Maj 2021 16:00

Folketeatret puster igen støvet af en kendt og elsket operette: Fra Frøken Nitouches kloster over Cassiopeias stjernehimmel rejser vi nu til de østrigske alper til en munter Sommer i Tyrol.Her klinger de kendte og elskede toner fra sange som Ja, ja, ja - nu kommer jeg og Man kan jo ikke gøre for, at man har charme, mens der på gæstgivergården, "Den hvide hest" hersker en stemning af rent halløj på tyroler-hotellet. Overtjener Leopold har forelsket sig i værtinden Josepha, som er forelsket i undertøjsfabrikant Sülzheimer, som mest er forelsket i sig selv, indtil han møder den charmerende, læspende Clara.

Medvirkende: Jesper Groth, Karsten Jansfort, Søren Hauch-Fausbøll, Meike Bahnsen, Marie Mondrup, Troels Malling, Clara Ellegaard Stegger, Niels Anders Manley, Morten Bo Koch, Kristoffer Sass, Maria Corydon.Instruktion og bearbejdelse: Rolf Heim

Kapelmester: Søren Hansen

Producent: Folketeatret

Varighed 2 timer og 20 min. med pause.

Aktuelt


I anledning af Sebastians kommende 75-års fødselsdag genopsættes den flere gange udsolgte Sebastian-cabaret.

Musikteatret Figaros producerer i samarbejde med Den Ny Opera Præriens skrappe sangere i foråret 2026. En musikalsk western-farce, hvor alle cowboy-klicheer vendes på hovedet.

I GRO møder vi to søstre, Mette og Liva, som er vokset op sammen. De ligner hinanden, men alligevel er de meget forskellige. Det bedste til de allermindste.
NB! Kl. 14.00 og 15.30.

PROGRAM


SPEJLVENDT er en fortælling om at være ung og søge sin identitet. Sin egen fortolkning af det, man gerne vil…

“KOMIK OG KAOS” – er en hylende morsom forestilling med Farshad Kholghi og Lukas Birch, der vil udfordre til grænserne…

Tavs Neiiendams berømte hørespil, "Mordets Melodi", der havde premiere i radioen i 1943, skabte gys og rædsel bandt lytterne. Men…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT HVIDOVRE TEATER


Mail: post@hvidovreteaterforening.dk

Tlf. 36 49 66 06


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.