program


Ta´ mig som jeg er

Ta´ mig som jeg er

Grethe Ingemann var ikke bare en af Danmarks absolut største sangerinder gennem tiden, hun var også eminent til at fortolke teksterne på en troværdig og inderlig måde. Oplev Trine Pallesen og Mathias Groves 6-mandsorkester.

Forestillingen er i prisgruppe A, B og C

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Fredag, 13. Januar 2023 19:30

Grethe var ikke bare en af Danmarks absolut største sangerinder gennem tiden, hun var også eminent til at fortolke teksterne på en troværdig og inderlig måde.

En aften, hvor Grethe sang med Jørn Graungaards orkester, sad Jørgen Ingmann blandt publikum, og de blev stormende forelskede. Hurtigt blev Grethe og Jørgen par nr. 1 i dansk popmusik, og det toppede, da de sammen vandt det Internationale Melodigrandprix i 1963 med “Dansevise”. Men Grethes hjerte bankede også for jazzmusikken og for den levende musik på spillestederne.

Vi har lavet en forestilling med masser af musik, humor og eftertanke. Den indeholder både den popmusik, som vi allesammen kender, og den jazzmusik Grethe elskede at synge, om turene på landevejen, om kærligheden, om en tid der forandrede sig drastisk i dansk musik og i Grethes liv, om nedturen og om alt for mange bajere, der satte en stopper for det hele.

Medvirkende: Trine Pallesen
Instruktør: Sofie Pallesen
Manuskript: Anna Panduro
Scenografi og kostumer: Line Bech
Lysdesign: Thørbjørn Bach Larsen

Mathias Groves seksmandsorkester

Producent: Sjællands Teater/Jangmarks Agentur i samarbejde med Trine Pallesen

Varighed: 1 time og 30 min.

Aktuelt


FYRTØJET er et vaskeægte eventyr med fabelagtige skuespillere og artister, et bombardement af visuelle effekter, ny musik og tekster – og ikke mindst en evigt aktuel historie om mod, handlekraft, håb og tilgivelse.

Svend, Knud og Valdemar er en hæsblæsende og vanvittig komedie, der tager udgangspunkt i det legendariske slag på Grathe Hede i 1157 – det afgørende opgør mellem de tre danske tronkrævere: Svend, Knud og Valdemar.

Ja! – du læste rigtigt: Krimi-teater af legendariske Agatha Christie. En gruppe fremmede mennesker er sneet inde på det afsidesliggende pensionat Monkswell Manor. Her hører de i radioen om et mord begået i nærheden, og da de får besøg af en skiløbende politikommissær, står det klart, at morderen højst sandsynligt er iblandt dem

PROGRAM


En eventyrrejse i identitet gennem stier og landskaber af tøj for de 1-5-årige

Carmen er en af de mest opførte operaer i verden. I vil opleve alle de kendte arier, krydret med ægte…

“De vaskeægte bakkesangerinder – FRIE, FRÆKKERE OG FABELAGTIGE” er en musikalsk hyldest til de kvinder, der nægtede at lade sig…

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT HVIDOVRE TEATER


Mail: post@hvidovreteaterforening.dk

Tlf. 36 49 66 06


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.