Program


Sigurds Rumrejse

Sigurds Rumrejse

Hvor stort er rummet? Hvordan er det at komme derud? Findes der liv andre steder end på Jorden, og kan vi en dag bosætte os på andre planeter? Sigurd Barrett er klar med teaterkoncerten SIGRUDS RUMREJSE.
 more

No current events

You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk

Last event date: Saturday, January 17 2026 4:00PM

Sigurd Barrett er klar med sit nye store formidlingsprojekt, teaterkoncerten SIGURDS RUMREJSE, som bringer børn og voksne med på en eventyrlig rejse ud i rummet.

Med digital teknologi vil publikum opleve tredimensionelle galakser og planeter, og selveste Andreas Mogensen medvirker som hologram. Han har nemlig lavet film til forestillingen ude på Den Internationale Rumstation, som indgår i forestillingen.

Der er masser af læring i Sigurds Rumrejse, som er blevet til i samarbejde med DTU Space.

Forestillingen er støttet af NOVO NORDISK FONDEN. Sigurd er nemlig klar med sin faste makker Eskild Dohn og børnedansere.

Forestillingen appellerer til alle mellem 5 og 100 år. Med humor, fortælling, iørefaldende sange og en eventyrlig digital scenografi vil denne forestilling underholde alle.

Varighed: 110 min. inkl. pause

Medvirkende: Sigurd Barret, Eskild Dohn og børnedansere
Instruktion: Louise Schouw
Visuel designer: Kristian Hegner Specht
Kostumer og rekvisitter: Maja Lindberg
Koreograf: Rikke Vangsgaard
Producent: Sigurd Barrett

Our offer


En rengøringsassistent bevæger sin gulvmoppe hen over gulvet med præcise bevægelser. Pludselig – vuf! – springer en blød hund ved navn Pølse, ud af rengøringsvognen.

FYRTØJET er et vaskeægte eventyr med fabelagtige skuespillere og artister, et bombardement af visuelle effekter, ny musik og tekster – og ikke mindst en evigt aktuel historie om mod, handlekraft, håb og tilgivelse.

Teater- og Litteratur salon i Bibliotekscafeen, kl. 17.00. Tilmelding nødvendig. Hvidovre Teaterforening er vært for et glas vin eller en vand, til tilhørerne.

Suggestions


Hvorfor Barnet Koger i Polentaen

En ung pige flygter med sin cirkusfamilie fra Ceausescus kommunistiske diktatur i Rumænien i 1970’erne.

En Teatermonolog med Pia Rosenbaum, baseret på den rumænske forfatter Aglaja Veteranyi´s roman af samme navn.

Medlemskab sæson 26 - 27. - Dit medlemsbevis har form som en teaterbillet. Der skal købes medlemskab ved hver ny…

En ung pige flygter med sin cirkusfamilie fra Ceausescus kommunistiske diktatur i Rumænien i 1970’erne. Sammen med søsteren finder hun…

For arrangører
Har du brug for et billetsystem

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT HVIDOVRE TEATER


Mail: post@hvidovreteaterforening.dk

Tlf. 36 49 66 06


Subscribe to newsletter

Get informed about the best programs!

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.