Roaring Twenties
Står verden på tærsklen af en gentagelse af de brølende 20’ere, hvor kunst og selskabsliv bobler over af eufori, fællesskab, lys og livsglæde efter et år med global usikkerhed, frygt og isolation? Læs mere
Står verden på tærsklen af en gentagelse af de brølende 20’ere, hvor kunst og selskabsliv bobler over af eufori, fællesskab, lys og livsglæde efter et år med global usikkerhed, frygt og isolation? Læs mere







Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Torsdag, 02. Marts 2023 19:30
Roaring Twenties er en dobbeltforestilling skabt af Dansk Danseteaters kunstneriske leder Pontus Lidberg og den norske og internationale anerkendte koreograf Ina Christel Johannesen.
Aftenens ene værk er et nyt danseværk af Pontus Lidberg med nykomponeret musik af den elektroniske Københavnerduo Den Sorte Skole. Står verden på tærsklen af en gentagelse af de brølende 20’ere, hvor kunst og selskabsliv bobler over af eufori, fællesskab, lys og livsglæde efter et år med global usikkerhed, frygt og isolation? Vi er i gang med et helt nyt historisk kapitel – men hvad brøler vi af i 2020’erne? Det spørgsmål undersøger Lidberg nærmere med sin nye Danmarkspremiere.
Anden del af forestillingen er skabt af den norske koreograf Ina Christel Johannesen, som præsenterer et stærkt, tankevækkende og dynamisk værk om brudte løfter og klimaforandringer til musik af den elektroniske komponist Tommy Jansen.
Medvirkende: Danseteaters internationale dansere
Koreografi: Pontus Lidberg & Ina Christel Johannessen
Musik: Den Sorte Skole & Tommy Jansen
Lysdesign: Raphael Frisenvænge Solholm
Varighed: ca. 1 time og 20 min, med pause
Introduktion 1 time før forestillingens start
Ja! – du læste rigtigt: Krimi-teater af legendariske Agatha Christie. En gruppe fremmede mennesker er sneet inde på det afsidesliggende pensionat Monkswell Manor. Her hører de i radioen om et mord begået i nærheden, og da de får besøg af en skiløbende politikommissær, står det klart, at morderen højst sandsynligt er iblandt dem
BRYLD — En verden på TVÆRS er den fjerde forestilling i Teatergrads musikalske Danmarkskrønike. Den fortæller historien om en kvinde, der lyttede – for alvor. Med en sjælden blanding af faglighed, kærlighed og kontant ærlighed mødte Tine de unge i øjenhøjde. Hun vidste, hvad hun talte om. Hun havde set det meste – og levet endnu mere.
Er du klar til at blive overrasket, underholdt og rørt?
En Teatermonolog med Pia Rosenbaum, baseret på den rumænske forfatter Aglaja Veteranyi´s roman af samme navn.
Svend, Knud og Valdemar er en hæsblæsende og vanvittig komedie, der tager udgangspunkt i det legendariske slag på Grathe Hede…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.