program


Noget om at undgå at få ting galt i halsen

Noget om at undgå at få ting galt i halsen

NOGET OM AT UNDGÅ AT FÅ TING GALT I HALSEN er en glad, bevægende forestilling, om alle de forhindringer vi snubler over gennem livet. Forestillingen produceres som en efterfølger til succesen ”Noget om at blive grebet”, som spillede hos os i sæson 2021-22.

Ingen aktuelle arrangementer

Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk

Dato for seneste arrangement: Onsdag, 05. Februar 2025 19:30

NOGET OM AT UNDGÅ AT FÅ TING GALT I HALSEN er en glad, bevægende forestilling, om alle de forhindringer vi snubler over gennem livet. Forestillingen produceres som en efterfølger til succesen ”Noget om at blive grebet”, som spillede hos os i sæson 2021-22.Denne gang er der dømt både Shakespeare og Pusjkin, Robert Burns og Longfellow. Et par af Ebbe Rodes sørgmuntre monologer indgår sammen med både digt og drama af Inger Christensen og Klaus Rifbjerg. Alt dette sammen med den dejligste musik i mange genrer af Richard Strauss, Rachmaninov og af jazz-trompetisten Clifford Brown.

Medvirkende: Kirstine Elise Pedersen (cellist), Anders Ahnfeldt-Rønne (pianist og skuespiller).

Producent: Anders Ahnfeldt-Rønne

Varighed: 95 min med pause

Aktuelt


Figaros vender som altid det hele på hovedet i deres hæsblæsende og komiske opsætning af Frøken Nitouche …laver halløj i klostret. Det bliver hylende morsomt, skævt, sprudlende og musikalsk i topklasse, når den gamle klassiske operette fra 1883 støves af og sendes gennem Figaros gakkede vridemaskine.

FAR, FAR, KRIGSMAND – ET EVENTYR AF CHRISTIAN LOLLIKE Satirisk samtidsdramatik af Christian Lollike om den danske forsvarsvilje i skyggen af en ny virkelighed. ”I krigstider er det nødvendigt at blive lidt mere fast i leret. Det ved russerne.”

BRYLD — En verden på TVÆRS er den fjerde forestilling i Teatergrads musikalske Danmarkskrønike. Den fortæller historien om en kvinde, der lyttede – for alvor. Med en sjælden blanding af faglighed, kærlighed og kontant ærlighed mødte Tine de unge i øjenhøjde. Hun vidste, hvad hun talte om. Hun havde set det meste – og levet endnu mere.

PROGRAM


Carmen er en af de mest opførte operaer i verden. I vil opleve alle de kendte arier, krydret med ægte…

Medlemskab sæson 26 - 27. - Dit medlemsbevis har form som en teaterbillet. Der skal købes medlemskab ved hver ny…

En eventyrrejse i identitet gennem stier og landskaber af tøj for de 1-5-årige

For arrangører
Billetsalg - tilmelding

Har du brug for billetsalg, tilmelding eller event management. Skal I bruge en løsning i jeres eget brand? Skal det være helt enkelt, eller har I særlige behov? Se hvor nemt I kan komme igang her.

KONTAKT HVIDOVRE TEATER


Mail: post@hvidovreteaterforening.dk

Tlf. 36 49 66 06


Få de gode nyheder først

For at tilmelde dig vores nyhedsbrev skal du blot indtaste din email-adresse og tryk Tilmeld:

Obs! Indkøbskurvens tidfrist udløber snart!
tilbageværende tid
00:00

enhed(er) i kurven

total:


Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.