Jeg fortryder intet ...Vel?
Hun står i sin frisørsalon – hun er fra Randers; snart 50; og livet har været alt andet end nemt – men hun fortryder intet…vel?
Hun står i sin frisørsalon – hun er fra Randers; snart 50; og livet har været alt andet end nemt – men hun fortryder intet…vel?
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Saturday, September 21 2024 4:00PM
Hun står i sin frisørsalon – hun er fra Randers; snart 50; og livet har været alt andet end nemt – men hun fortryder intet…vel?
Med udgangspunkt i sangerinden Edith Piaf’s righoldige sangrepertoire fortælles en historie om et helt almindeligt kvindeliv anno 2023 med udgangspunkt i generationen der blev født i 70’erne og voksede op i hhv 80’ernes armod og 90’ernes individualisme.
Et liv hvor de store omvæltninger i verden, har været overhalet af dagligdagens kamp for en tilværelse.
Cafe Liva sætter atter engang fokus på en generation og en kvindeskikkelse i Dagens Danmark, som Liva før har haft stor succés med i bl.a. Er Du Da Sindssyg med Lane Lind i 2005 og På Toppen med Lone Rødbroe i 2013.
På scenen står skuespillerinden og sangeren Rikke Buch Bendtsen, akkompagneret af pianisten, arrangørern og kapelmesteren Nicolai Majland.
Midt i en mere og mere polariseret verden bliver verdens fortrædeligheder – det være sig både store som små - endnu engang behandlet vanligt sort-satirisk af én af landets skarpeste satirikere.
Carmen er en af de mest opførte operaer i verden. I vil opleve alle de kendte arier, krydret med ægte flamencodans akkompagneret af vores fantastiske kvartet, som til denne forestilling har et meget spansk islæt med klaver, guitar, akkordeon og klarinet.
En ung pige flygter med sin cirkusfamilie fra Ceausescus kommunistiske diktatur i Rumænien i 1970’erne. Sammen med søsteren finder hun på historier for at distrahere sig selv, for eksempel den om barnet, som koger i polentaen. Med sort humor og en altid bagved lurende tragedie, fortælles historien.
Der er forestillingsprøve på et teater. Alt er som det plejer, men inden længe vendes alt på hovedet. To personer…
Når begær bliver til en fælde FAUST er frit fortolket efter myten om menneskets handel med djævelen; en intens og…
Figaros vender som altid det hele på hovedet i deres hæsblæsende og komiske opsætning af Frøken Nitouche …laver halløj i…
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.