
Cirkel
I en smuk scenografi oplever Sofie Pallesen sjove og pudsige hverdagsmirakler i en musikalsk, nonverbal forestilling med masser af bevægelse.
Læs mere
I en smuk scenografi oplever Sofie Pallesen sjove og pudsige hverdagsmirakler i en musikalsk, nonverbal forestilling med masser af bevægelse.
Læs mere
Du har søgt efter et afsluttet arrangement.
Vælg venligst fra vores aktuelle tilbud i søgemaskinen på billetexpressen.dk
Dato for seneste arrangement: Søndag, 16. Januar 2022 15:00
CIRKEL er en forestilling, som leger med det cirkulære og de uendelige kredsløb i naturen, i hverdagslivet og i dyr.
I en smuk scenografi oplever Sofie Pallesen sjove og pudsige hverdagsmirakler i en musikalsk, nonverbal forestilling med masser af bevægelse.CIRKEL er en sjov forestilling om, hvordan vi oplever os selv, som en del af en større sammenhæng. Historierne rummer stor enkelhed og stor kompleksitet ogkan opleves på flere planer af de 2,5 til 6- årige.
Bevægelse med musik, lys, farver og mimik vil appellere til de mindste, mens indsigten i kredsløbet og den store helhed, vil tale til de større børn. Cirkelbevægelsens universelle skønhed er inspiration til forestillingen.
Medvirkende: Sofie PallesenKomponist:Thomas DinesenInstruktion: Solveig WeinkouffScenografi:Filippa BerglundKoreografi: Sofie PallesenDukkemager:Sigurd DissingProducent:Teater Baglandet og Teater MaskenAldersgruppe: 2,5 – 6 årigeVarighed: ca. 30 min.
STOLT er en kærlighedserklæring til danskheden i al sin mangfoldighed og forskellighed. En musikforestilling i storformat og en kalejdoskopisk rejse gennem landsdele, identiteter og fællesskaber.
“KOMIK OG KAOS” – er en hylende morsom forestilling med Farshad Kholghi og Lukas Birch, der vil udfordre til grænserne for, hvad man må og ikke må gøre grin med!
Samuel Becketts mesterværk. Oplev Lone Rødbroe i den gigantiske rolle som den beslutsomme optimist Winnie, der langsomt synker længere ned i skidtet, mens hun muntert og ufortrødent sludrer og sladrer løs.
Køb et medlemskab og 3 billetter, så får du rabat hele sæsonen.
“Kærestebreve” er en både morsom og gribende historie om to mennesker - en mand og en kvinde - der allerede…
Musikteatret Figaros producerer i samarbejde med Den Ny Opera Præriens skrappe sangere i foråret 2026. En musikalsk western-farce, hvor alle…
enhed(er) i kurven
total:
Tiden er udløbet. Start venligst forfra med at vælge billetter.