ALT for Verden
Crazy humor om at slå knude på sig selv over verdenssituationen, og om, hvor langt man kan gå for den gode sag! Og hvordan redder man sig selv i en verden, hvor man knap nok tør gå uden for en dør?
more
Crazy humor om at slå knude på sig selv over verdenssituationen, og om, hvor langt man kan gå for den gode sag! Og hvordan redder man sig selv i en verden, hvor man knap nok tør gå uden for en dør?
more
You have searched for a completed event.
Please select from our current offers in the search engine on billetexpressen.dk
Last event date: Wednesday, November 28 2018 7:30PM
Om at ville noget. Gøre noget. Ændre verden! Gøre en forskel. Tage skeeni den anden hånd og hænderne i egen barm. Træde i karakter og jogge i spinaten! Lede efter sandheden, og strippe alt af for at nå sagens kerne: tøjet,værdigheden,holdningerne… og finde sig selv i bar røv og viklers. Om at slå knude på sigselv over verdenssituationen, og om, hvor langt man kan gå for den godesag! Og hvordan redder man sig selv i en verden, hvor man knap nok tør gå uden for en dør?Selvhjælps-akrobatik og samfundskritiske livsanskuelser over demokratietsnedtur, mediernes uvederhæftighed og hverdagen i al almindelighed. ’’Vilman have opmærksomhed i dag, må man enten springe noget i luften eller tage tøjet af.’’Af og med Camilla Marienhof
Af og med Camilla Marienhof
Om at være et lille menneske i en ganske forunderlig verden Et hvidt og åbent telt favner børn og voksne på tryg og nænsom vis. I himmelteltet er der lyst og fuld af stjerner med låger, der kan åbnes, og som gemmer på spændende overraskelser og små fortællinger.
Midt i en mere og mere polariseret verden bliver verdens fortrædeligheder – det være sig både store som små - endnu engang behandlet vanligt sort-satirisk af én af landets skarpeste satirikere.
Der er forestillingsprøve på et teater. Alt er som det plejer, men inden længe vendes alt på hovedet. To personer ankommer, og påstår de er roller, som gerne vil skrives færdig. Men kan det passe? Findes roller udenfor teatret, og kan de spille sig selv på en scene?
En Teatermonolog med Pia Rosenbaum, baseret på den rumænske forfatter Aglaja Veteranyi´s roman af samme navn.
Carmen er en af de mest opførte operaer i verden. I vil opleve alle de kendte arier, krydret med ægte…
Teater- og Litteratur salon i Bibliotekscafeen, kl. 17.00. Tilmelding nødvendig. Hvidovre Teaterforening er vært for et glas vin eller en…
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.